Staff list

Senior leadership team

Mrs Julie Yarwood Executive Principal

Mrs Dawn Farrent Head of School

Mrs Mary Hobson Deputy Headteacher: Attached to Cultures House 

Mr John Johnson Assistant Headteacher: Attached to Wellbeing House/ Teacher of History

Mr Clint Lakin Assistant Headteacher: Attached to Futures House/ Teacher of Science

Mr Ian Verow Assistant Headteacher: Attached to Aesthetics House/ Teacher of PE

Mrs Ally Harvey Director of Business and Finance

Teaching staff

Mr Randeep Bahia Teacher of Mathematics

Mrs Katie Barker Teacher of Art and Design

Mr Chris Burkett Teacher of Design & Technology

Mrs Emily Brough Teacher of Science

Mr Nathan Charlesworth Teacher of History

Mrs Victoria Dale-Drayton Head of House/Teacher of Science

Mrs Sarah Dodd Teacher of English

Miss Laura Green Teacher of Mathematics

Mrs Cheryl Evans Teacher of Music

Mr Phillip Evans Assistant Head of Design & Technology

Mrs Sarah Henshall Head of Art and Design

Miss Ashleigh Gripton Head of Geography

Miss Helen Jackson Teacher of Religious Education

Mr Matthew Jackson Head of Design & Technology

Mrs Debra Jones Assistant Head of Mathematics

Mr John-Paul Jones Head of Physical Education

Miss Leanne Jones Teacher of Geography

Miss Yun Lin Teacher of Mathematics

Mrs Gill Lovatt Head of Religious Education

Mrs Louise Mee Teacher of English

Mrs Jenny Mellor Assistant Head of English/Drama/Primary Enrichment

Mrs Margaret O’Leary Teacher of MFL

Miss Katie Pattinson Head of English

Miss Amy Mottershaw Teacher of English

Mr Chris Nelson Teacher of English

Mrs Gemma Peake Head of Science

Mr Adam Reynolds Assistant Head ICT/Business Studies

Mr Jamie Rowley Head of House/Teacher of ICT

Mrs Isabelle Rutter Teacher of MFL

Mr Lloyd Sant Assistant Head of Science

Miss Victoria Sayle-Kermode Head of History

Mr Garry Smith Head of Mathematics

Mrs Victoria Taylor Head of MFL

Mr Dean Wilson-Cunningham Teacher of Mathematics

Mr Andrew Welsh Head of Music

Mrs Emma Welch-Moore Head of House/Teacher of Geography

Mr Jonathan Williams Head of House/Teacher of Science

Mr Steven Wilkinson Head of ICT

Miss Stephanie Wood Teacher of Physical Education

Mr David Woodcock Teacher of English

Support staff

Mrs Rachael Bailey Science Technician

Mrs Samantha Barber Behaviour Support Manager

Mrs Debra Beeston Senior Finance Support Coordinator

Mr Glen Blackley Inclusion Support Assistant

Mrs Janet Blower Cover Supervisor

Mrs Jo Brady Data Officer

Mr Nick Bridgewater Mini-bus Driver

Mr Martin Davies Site Health & Safety Supervisor

Mrs Sharon Davies Learning Mentor

Mrs Jane Dennis Administrative Officer

Mrs Lisa Downs Attendance Officer

Mrs Michaela Doyle School Domestic/Mini-bus Driver

Mrs Jill Felsing Learning Mentor

Mrs Tracey Foley School Domestic

Miss Katy Evett Art Technician

Ms Sharon Fox Inclusion Support Assistant

Mrs Ruth Hamer Teaching Assistant

Miss Helen Hargreaves School Domestic

Mr Richard Jarvis Curriculum Area Learning Supervisor

Miss Dawn Jones School Domestic

Mrs Jacqueline Meakin School Domestic

Miss Sharon Lawton Finance Support Assistant

Mrs Carolyn Lear Assistant SENCo

Mrs Carole Milner Food and Textile Technician

Mrs Lynsey Mould Teaching Assistant

Mr David Orum Network Manager

Mr David Parry Site Co-ordinator

Mr Adam Ralphs Cover Supervisor

Mrs Paula Rowe Curriculum Area Learning Supervisor

Mrs Angela Sigley Teaching Assistant

Miss Rebekkah Stanier Inclusion Support Assistant

Mrs Barbara Sumner Administrative Officer

Mrs Sharon Tomblin Receptionist

Mrs Julie Wilson Examinations Officer